Kultuur on oluline 80%-le Eesti inimestest

Uudis
15.5.2025
Kultuur
Graafik nöitab, et 80% Eesti inimestest peab kultuuri väga oluliseks

Ilmunud on uus eriuuring Eurobaromeeter „Kodanike suhtumine kultuuri“. Märkimisväärne on see, et uuringu juurde kuuluvad ka iga riigi kohta eraldi faktilehed.

See laiahaardeline küsitlus viidi läbi 2024. aasta veebruaris ja märtsis, selles osales 26 319 inimest. Uuring käsitleb eurooplaste hoiakuid kultuuripoliitika, kultuuri rolli kohta igapäevaelus ning kultuuri tähendust ühiskonnas. Tulemused annavad väärtuslikku teavet ajal, mil kujundatakse Euroopa Liidu tulevast kultuuripoliitikat seoses läheneva „Culture Compass“ algatusega ja järgmise pikaajalise eelarveraamistikuga (MFF).

Tutvu täisaruandega ja vaata riigipõhiseid faktilehti siit

Mõned huvitavad tulemused lühidalt:

Kultuur ühendava jõuna:
87% eurooplastest usub, et kultuur ja kultuurivahetus peaksid olema Euroopa Liidus väga olulisel kohal, et tugevdada Euroopa identiteeditunnet. Kui inimestelt küsiti, mis enim ühendab ELi kodanikke, olid viis enim mainitud tegurit:

  • Kultuur
  • Väärtused
  • Ajalugu

Kunstiline vabadus:
88% vastanutest peab kunstilist vabadust oluliseks. Samas on väga erinev see, kuidas eri liikmesriikides tajutakse kunstnike vabadust valitsuse või muude huvigruppide survest.

Generatiivne tehisintellekt ja kunstnikud:
Alla poole vastanutest (48%) usub, et nad suudavad kindlalt eristada tehisintellekti loodud kunsti inimese loodud kunstist. Ometi eelistab 4 inimest 5-st inimeste loodud kunsti. 73% väljendab muret generatiivse tehisintellekti mõju üle kunstnike elatisele.

Majandus ja töötingimused:
6% inimestest ütleb, et töötab kultuuri- või kunstivaldkonnas – mis võib viidata sellele, et kultuurivaldkonnaga seotut on rohkem, kui ametlik statistika kajastab. 86% usub, et kultuur on oluline nende elukoha majandusele, kuid vaid pooled leiavad, et kunstnike tasustamine ja töötingimused on õiglasel tasemel.

Osalus kultuuris on tõusuteel:
49% eurooplastest on viimase aasta jooksul osalenud mõnes kunstilises tegevuses – see on kolmandiku võrra rohkem kui 2013. aastal (37%). See on positiivne, sest peaaegu 9 inimest 10-st (87%) nõustub, et osalemine kultuuri- või kunstisündmustel aitab kaasa nende vaimsele, füüsilisele või emotsionaalsele heaolule.

Kultuuripärand on oluline:
86% peab Euroopa kultuuripärandit tähtsaks. 79% eurooplastest usub, et elamine Euroopa kultuuripärandiga seotud paikade lähedal aitab tugevdada kuuluvustunnet Euroopasse – see on 12,85% rohkem kui 2017. aastal, mil see näitaja oli 70%.

Toetus ühistele tegevustele:
Kodanikel on tugev toetus ELi ja liikmesriikide tihedamale koostööle kultuurivaldkonnas. Nende hinnangul peaksid esmatähtsad olema:

  • kunsti parema kättesaadavuse tagamine
  • kultuuripärandi kaitse sõdade, loodusõnnetuste ja kliimamuutuste ajal
  • õiglane tasu ja head töötingimused kunstnikele ja kultuuritöötajatele
  • kunstilise vabaduse ja kultuuriliste õiguste kaitsmine
  • uute oskuste arendamise toetamine kunstnikele ja kultuuritöötajatele