Loov Euroopa

Foto: Annika Haas / Valgusfestival
Annika Haas / Valgusfestival

Tagatisrahastu pankadele

Fotol on Tambet Tuisk filmist “Deemonid” (2012)

Loov Euroopa kutsub finantsasutusi liituma EIF laenugarantii meetmega loomeettevõtetele

Kultuuri- ja loomesektori vähene ligipääs finantseerimisele on laialt tuntud sektori arengupiirang kogu Euroopas. Loov Euroopa poolt kavandatav uus finantsinstrument püüab tuhandetele väikestele ja keskmistele loomeettevõtetele lahendust pakkuda.

30. juunil 2016 käivitasid Euroopa Komisjon ja Euroopa Investeerimisfond (EIF) 121 miljoni euro suuruse tagatisrahastu (CCSGF), et toetada finantsasutuste kaudu kultuuri- ja loomesektoris tegutsevaid VKEsid. Tagatisrahastu abil on kavas genereerida järgmise kuue aasta jooksul rohkem kui 600 miljoni euro väärtuses pangalaene.

See algatus võimaldab EIFil anda tasuta tagatisi ja edasigarantiisid valitud finantsvahendajatele, et nad saaksid anda kultuuri- ja loomesektoris tegutsevatele ettevõtjatele rohkem laenu. Kommerts-, jae- ja tugipangad ning muud finantsvahendajad, kes 121 miljoni euro suurusest tagatisrahastust osa saavad, toetavad rohkem kui kümmet tuhandet VKEd mitmesuguses valdkonnas nagu audiovisuaalsektor (filmid, telesaated, animafilmid, videomängud ja multimeedia), festivalide korraldamine, muusika, kirjandus, arhitektuur, arhiivid, raamatukogud ja muuseumid, kunstkäsitöö, kultuuripärand, disain, näitekunst, kirjastamine, raadio ja kujutav kunst.

ELi peamise kultuuri- ja loomesektoreid toetava programmi Loov Euroopa raames loodud rahastamisvahendit haldab Euroopa Komisjoni nimel Euroopa Investeerimisfond. Euroopa VKEd peaksid saama rahastamisvahendit kasutada hiljemalt alates käesoleva aasta lõpust.

Finantsinstitutsioone oodatakse jooksvalt selle meetmega liituma kuni 30. septembrini 2020. aastal. Valikumenetluse käigus kontrollib EIF taotlejaid põhjalikult ja valib välja finantsvahendajad, kes võivad hakata osutatud sektorites Euroopa VKEdele rahastamist pakkuma. Finantsvahendajad peavad esitama põhjaliku aruande nii finantstoodete kohta, mida on kavas VKEdele pakkuda, kui ka nende toodete kasutuselevõtu kohta.

Rohkem infot meetme kohta leiab  EIF veebilehelt.

Tutvuge ka korduma kippuvate küsimustega.