Loov Euroopa

30.01 2017

Esilinastus Aljona Suržikova dokumentaalfilm “Lumi Punasel Lagedal”

28. jaanuaril esilinastus rahvusvahelise dokumentaalfilmide festivali “DocPoint” programmi raames režissöör Aljona Suržikova dokumentaalfilm “Lumi Punasel Lagedal”.

19. sajandi lõpus lahkus Eestist 73 perekonda, kes asusid otsima paremat elu. 37 perekonda jõudsid Musta mere kallastele Sotši piirkonda ning asutasid seal Estonka ning Punase Lageda (Krasnaja Poljana) külad. Peale seda, kui Eesti kirjanduse suurkuju A. H. Tammsaare külastas seda paika sai küla nimeks Eesti Aiake ehk Estosadok. 

2007. aastal tegi Vene president Vladimir Putin ettepaneku korraldada taliolümpiamängud suvises kuurordis Sotšis. Alates sellest ajast algas intensiivne ehitustegevus, mis muutis põhjalikult Eesti Aiakeses elavate inimeste elusid. Režissöör Aljona Suržikova ja tootmisfirma Amrion võttegrupp jälgisid selle küla elu ja muutusi 10 aasta jooksul. 

 Aljona  Suržikova on tunnustatud Eesti dokumentalist, kelle filmid “Generatsioon 0“ (2008), “Semjon Školnikovi sõda ja rahu“ (2009), “Miss Robinson“ (2009), “Laulev Nadežda“ (2011), “Suur-Sõjamäe” (2013) ning “Poissmees ja Volga” (2014) on edukalt linastunud nii rahvusvahelistel filmifestivalidel kui olnud ka kino- ja telelevis.

Filmi “Lumi Punasel Lagedal” tootmist on toetanud Eesti Filmi Instituut, Eesti Kultuurkapital, Viini Filmifond ja MEDIA programm. Filmi saab vaadata Tallinas kinos Artis ja Tartus Elektriteatris ning väiksemates kinodes üle Eesti.

Rohkem infot filmi kohta: http://www.amrion.ee/index2.php?id=10407
Filmi treiler: https://www.youtube.com/watch?v=BJtRkzDhIeg&feature=youtu.be